Reklam

24 Aralık 2004 Cuma

Bir Akdeniz Kedisinin Hatıraları

Şükran Yiğit’in Bir Akdeniz Kedisinin Hatıraları’nı elime aldığımda yaptığım gayri ihtiyari hareket, hızlıca sayfaları çevirmek oldu. Diğer kedi kitaplarından farklı olarak bu kitabın neredeyse 2 sayfasından birinde renkli basılmış, harika kedilerinin fotoğraflarını gördüm. Fotoğraflarla birlikte yazıları takip edince kitabı bir solukta okumuş oldum.Kaş’ın delikanlı kedisi Doli’nin 1994-1995 yıllarında tuttuğu hatıra defteri bu. Bu hatıra defterinde arkadaşlık, aşk, dostluk, merak, seçimler, ölüm, hüzün ve yalnızlık var.

Adı her ne kadar bir dişiyi çağrıştırsa da Doli, mahallenin meraklı ama ağırbaşlı, dedektif ruhlu, yeri gelince mesafeli, işine geldi mi kendini sevdiren, saygı gören yakışıklı, gri delikanlısı. Yani küçük çapta bir efsane.

Alışık oldukları hayat devam ederken, yani gündüzleri Anıl’ın kafesinde, akşamları evin büyük terasında toplanıp yıldızlara bakarak sohbet ederken, felsefe yaparken, kapı önlerine ve köşe başlarına konan kuru mamaların kaybolmaya başladığını fark ederler. Dedektif damarı kabaran Doli, harekete geçer ve aşağı mahalle ile yukarı mahalle arasında turlamaya ve ipucu olabilecek deliller aramaya başlar. Kasabanın erkek kedileri dükkanların önüne, oraya buraya mıntıka ayarı vermekte birbirleriyle yarışırken İstanbul’dan gelen Safiye Hanım’ın kedisi Tosun, minderinden kalkmaz, tabiri caizse bu ‘çoluk çocuk’ğu uzaktan izler. Bu ağırbaşlı kedinin sanki birşeyler sakladığından şüphelenir Doli ve ona yakınlaşmaya başlar. Bu arada karşı taraftaki adayı merak eden Paçavra, bir yolunu bulup gizlice bir sepetin içinde yolcu motoruna biner ve Meis Adası’na geçer. Büyümüş olarak Kaş’a döner. Bu arada Doli aşık olmuştur.

Hikaye burada bitmiyor tabi, hatta yeni başlıyor.

Kitabı alınca öce bir güzel, fotoğraflara bakın; tanıdık kediler göreceğinizden eminim. Sonra Doli’nin dünyasına girin. Hayrettin Amca’yla, Gizem’le, Adsız’la, Viyan’la, Dursun’la, Paçavra’yla ve diğerleriyle tanışın.

Bir Akdeniz Kedisinin Hatıraları, okuması eğlenceli, kıpır kıpır Akdeniz havasında, yakından tanıdığımız kedileri anlatıyor. Hem de bir kedinin dilinden...

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...